Reitturnier Sottrum 2017

  • pin Sottrum

Friday (09 June 2017)

time no. discipline winner
08:30 06
Reitpferdeprüfung

09:00 15
Massimo Bonomi

Oak Grove's Commander Bond

09:45 16/1
James William Passy

Vancouver 59

09:45 16/2
Frank Martin

Calistro 30

11:00 07
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Wolfhard Witte

Don Romanov

11:45 17
Springpferdeprüfung Kl. L

13:00 08
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Wolfhard Witte

Emilio 131

13:00 18
Springpferdeprüfung Kl. L

15:00 19
Springpferdeprüfung Kl. M

Heiko Tietze

Qualito 3

15:30 09
Nadine Zschiedrich

Domino Gold

16:15 22
Stil Springprüfung Kl. A*

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (10 June 2017)

time no. discipline winner
08:30 12
Maja Schnakenberg

Orange Blue M

08:30 23/1
Springprüfung Kl. L

Massimo Bonomi

Babiche Vh Gehucht Z

09:00 30
Dressurprüfung Kl. M**

Ulrike Hatzl

Royal Ascot 3

09:30 23/2
Springprüfung Kl. L

11:15 04
Stil Springprüfung Kl. E

Ferdinand Vogler

Tullibards Snowy

12:00 10
Dressurreiterprüfung Kl. A

12:30 26/1
Zeit Springprüfung Kl. M*

Neele Glinz

Nico 1427

13:30 13
13:45 26/2
Zeit Springprüfung Kl. M*

14:00 03
Dressurprüfung Kl. E

Sina Wesemann

Shania 17

15:30 05
Sina Wesemann

Shania 17

16:00 28
Springprüfung Kl. S*

Heiko Tietze

Diacontinus

Sunday (11 June 2017)

time no. discipline winner
08:00 20
Springprüfung Kl. A**

08:30 11/1
Dressurprüfung Kl. A*

Nina Glißmann

Santorini 18

08:30 14
Dressurreiterprüfung Kl. M

Ann-Kathrin Wolf

Done for Fun 2

09:45 27
Springprüfung Kl. M**

Thomas Miesner

Go on 42

10:15 11/2
Dressurprüfung Kl. A*

Britta Apelt

Florentiano 2

11:30 24
Springprüfung Kl. L

Bernd Rubarth

Carlotta 240

12:15 31
Dressurprüfung Kl. S*

Leonie Bramall

Queensland 20

13:00 02/1
Sarah Dale

Martha 24

13:15 21
13:30 02/2
14:00 02/3
Malou Güvenli

Steendieks Maximus

14:15 29
Patricio Muente

Ballousson

14:30 01
Führzügel-Wettbewerb

Berit Bätje

Toni 95

16:00 25
Lene Bubke

Chicolina 11

tournament informations

number of riders 361 highest niveau jump SPR S*
number of horses 524 highest niveau dressage DRE S*
number of starts 997

successful riders

successful horses

Scolari Grande

Diacontinus

Queensland 20

Royal Ascot 3