Reitturnier Hambergen 2017

  • pin Hambergen

Friday (07 July 2017)

time no. discipline winner
08:00 01
Reitpferdeprüfung

Eckhard Wahlers

Martinez 7

08:00 03
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Peter Koch

Fürst Frodo 5

08:00 06/1
Springpferdeprüfung Kl. A*

Jana Witt

Crisette 3

09:15 06/2
Springpferdeprüfung Kl. A*

Lukasz Kurpiewski

Quaid Chocolate

10:30 04
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Nicole Gernet

Söhnlein Brilliant 5

11:00 02
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Yvonne Reiser

Barolo 64

11:00 07/1
12:30 14
Dressurprüfung Kl. A*

Kyra Perey

Eklips

13:00 05
Dressurpferdeprüfung Kl. M

Lena Berwe

Barneby 29

13:00 07/2
Maren Cordes

Lordess Kebaya

14:45 13
Dressurprüfung Kl. A**

Zoe Lübsen

Bella Luna 9

15:00 08
Springpferdeprüfung Kl. L

Jürgen Kapp

Valmano 4

Jennika Stürken

Columbus 95

15:00 15/1
16:00 27/1
Springprüfung Kl. L

Inga Albrecht

Delilah 43

16:30 17
Dressurprüfung Kl. M*

Birthe Heyer

Sarastro 76

16:45 09
Springpferdeprüfung Kl. L

Jennika Stürken

Privat Club

Harm Wiebusch

Chacco's Son

16:45 15/2
17:00 27/2
Springprüfung Kl. L

Christin Fischer

Luppi Loop

18:45 10
Springpferdeprüfung Kl. M

Harm Wiebusch

Chacco's Son

Josch Löhden

van Moor

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (08 July 2017)

time no. discipline winner
09:00 11/1
Dressurreiterprüfung Kl. A

Luna Detjen

Chica 157

09:00 18/1
Dressurprüfung Kl. M*

Marion Lohmann

Feininger 10

09:00 31/1
Springprüfung Kl. M*

10:30 31/2
Springprüfung Kl. M*

Ulrike Gerdes

Conbrio 7

10:45 11/2
Dressurreiterprüfung Kl. A

Jessica Erbst

Caruso 516

12:00 18/2
Dressurprüfung Kl. M*

Friederike Wohlers

Lucky Man HW

12:00 22/1
Springprüfung Kl. A*

12:00 31/3
Springprüfung Kl. M*

oliver ross

Filigra 2

12:30 12
Lilli Richter

Mister-motley

13:30 22/2
Springprüfung Kl. A*

Christiane Grube

Bella Luna 5

14:00 33
Springprüfung Kl. S*

Boris Kapp

Coby 8

15:30 25
Springprüfung Kl. L

Corinna Gerken

Fanco for Victory

15:45 34
Springprüfung Kl. S*

Josch Löhden

Cruella de Vil

16:00 16
Dressurprüfung Kl. L*

Lena Gerkens

Flashmob

18:30 29
Springprüfung Kl. L

22:00 28
Punkte Springprüfung Kl. L

Svea Haesloop

Francini

Sunday (09 July 2017)

time no. discipline winner
07:30 23
Stil Springprüfung Kl. A**

Inga Albrecht

It's Kalle

Zoe Lübsen

Catonera B

08:00 19/1
Dressurprüfung Kl. M**

Falk Stankus

Henriette von der Weide

08:00 19/2
Dressurprüfung Kl. M**

Malte Kalus

Royal Dream 19

08:00 26/1
Springprüfung Kl. L

Elke Bihler

Lucie H

09:15 26/2
Springprüfung Kl. L

09:15 30/1
Springprüfung Kl. M*

10:30 26/3
Springprüfung Kl. L

Georg Wahlers

Greta 148

10:30 30/2
Springprüfung Kl. M*

Jana Schwarting

Ballina 5

11:30 21
Lukas Fischer

Sammy Deluxe OLD

Susan Scholand

Scolari Grande

12:15 32/1
Springprüfung Kl. M**

12:30 20
Dressurprüfung Kl. S*

Lukas Fischer

Faballina

13:30 32/2
Springprüfung Kl. M**

15:15 24/1
Stil Springprüfung Kl. A**

15:30 35
16:15 24/2
Stil Springprüfung Kl. A**

tournament informations

number of riders 530 highest niveau jump SPR S*
number of horses 871 highest niveau dressage DRE S*
number of starts 1508

successful riders

successful horses

Royal Dream 19

Emilia 32

Scolari Grande

Queeny H 2