Reitturnier Clarholz 2021

  • pin Herzebrock-Clarholz

Thursday (22 July 2021)

time no. discipline winner
12:00 13
Dressurprüfung Kl. L**

Leonie Grünewald

Rubina 375

15:30 14
Dressurprüfung Kl. M*

Andrea Hahne

Badira 3

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Friday (23 July 2021)

time no. discipline winner
08:30 15
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Alina Röhricht

Dreamcatcher 23

10:00 16
Alina Röhricht

Dreamcatcher 23

12:30 19/1
Springprüfung Kl. A**

Werner Hollenhorst

Don Fortuno

13:45 19/2
Springprüfung Kl. A**

Martha Maria Stark

Bünteeichen Montana

15:30 20/1
Stil Springprüfung Kl. L

Svea Greßmeyer

Celestino 20

16:45 20/2
Stil Springprüfung Kl. L

Alicia Mittelteicher

Qualifying 7

18:30 17
Stil Springprüfung Kl. A*

Finja Mayleen Neubauer

St.annens Get Up

Saturday (24 July 2021)

time no. discipline winner
08:30 10/1
Dressurprüfung Kl. A*

08:30 18
Stil Springprüfung Kl. A*

Meike Anders

Cylano 5

Nora Peitz

Lucky 1645

09:45 10/2
Dressurprüfung Kl. A*

Amelie Rickert

Rockford WF

10:30 21
Springprüfung Kl. L

Alicia Mittelteicher

Prima la fine

11:15 11
Dressurprüfung Kl. A**

13:00 6
Stil Zeit Spring-Wettbewerb

Leslie Altmann

Doire Mhianaih Jimmy

14:00 3
Dressurreiter-Wettbewerb

Alea Sophie Molske

Thea Tequila

14:45 23
Stil Springprüfung Kl. M*

14:45 4
Dressur-Wettbewerb

Pia Hanebrink

Little Stuart 9

16:00 8
Dressurreiterprüfung Kl. A

Leni Pöppelbaum

Hesselteich's Diva

16:30 24
Springprüfung Kl. M*

Sunday (25 July 2021)

time no. discipline winner
08:30 26
Springpferdeprüfung Kl. A*

Meike Anders

Cylano 5

08:30 9
Dressurreiterprüfung Kl. A

Antonia Klima

Ronnie 24

10:00 27
Jana Schumacher

Kasalida G

10:30 2
Paula Weber

Top Vikar

11:30 5
Springreiter-Wettbewerb

Nele Linning

Merci 127

11:45 28
Springpferdeprüfung Kl. L

Jana Schumacher

Kasalida G

12:45 12
Jennifer Müller

Finessa 33

13:00 7
Spring-Wettbewerb

Julia Amadea Hagemann

HET Lucky Lao II

14:15 1
Führzügel-Wettbewerb

Pauline Schmidt

Romina 450

15:00 22
Punkte Springprüfung Kl. L

16:30 25
Jana Schumacher

Catokio 3

tournament informations

number of riders 412 highest niveau jump SPR M*
number of horses 485 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 789

successful riders

successful horses

Quinby S

Calaro 11

Badira 3

Lady Lou 142