Reitturnier Bargstedt 2022

  • pin Harsefeld- Bargstedt

Wendsday (08 June 2022)

time no. discipline winner
11:30 1
13:00 2
Springpferdeprüfung Kl. M 5 jährige

Qualifikation BuCha 5-jährige Pferde

14:00 3
Josch Löhden

Leroy Jackson 3

15:30 4
Springpferdeprüfung Kl. M 6 jährige

Qualifikation BuCha 6-jährige Pferde

Hergen Forkert

Cloud Seven 8

16:30 5
Smilla Maline Philipp

I Candy Splash EA WE

17:30 6
Springponyprüfung Kl. A** 5 jährige

Qualifikation BuCha 5-jährige Ponys

Alexandra Langer

Prime Time M

18:30 7
Springponyprüfung Kl. L 6 jährige

Qualifikation BuCha 5+6-jährige Ponys

Liv Malin Heite

Global Champion WE

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Discover the world of Pavo Sport: where everything revolves around energy.

questrian sport is all about energy. The right energy to get the best out of your horse. But how much energy your horse needs depends, among other things, on how intensively you train. With the Pavo Energy Level Plan you can easily find the right energy balance in your feed. Find out how much energy your horse needs?

Take the energy test now!

Thursday (09 June 2022)

time no. discipline winner
08:00 8
Lennert Hauschild

Diacatokia

09:30 9/1
Nico Tomfohrde

Stan the Man 5

10:00 17
Mathilde Klausberger

Sarotti No. 1

10:10 13
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Peter Koch

F_rst Friederich 4

10:30 9/2
Ole Klintworth

Cassiopeia 129

11:30 18
Dressurpferdeprüfung Kl. A

12:30 10
Springpferdeprüfung Kl. L

Angela Oelkers-Sötje

Don't Stop Believin'

Julian Goldmeier

Kwick Buck

Julia Plate

Madjick

13:00 14
Reitpferdeprüfung

Stefan Blanken

Ed van Schleck

14:30 15
Reitpferdeprüfung

Lena Berwe

Sonic 33

15:00 11
Springprüfung Kl. M*

Josch Löhden

Calimera 75

15:30 19
Dressurprüfung Kl. A**

Constanze Blanken

Summerfeeling PL

16:30 12
Springpferdeprüfung Kl. M

Sina Duden

Pina 116

16:40 16
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Qualifikation BuCha 5-jährige Pferde

Malte Kalus

Montepulciano 12

Friday (10 June 2022)

time no. discipline winner
09:00 20
Springprüfung Kl. M**

10:00 27
Marie Anneke Ehlen

Arts Deltano

10:30 21
Springprüfung Kl. M**

Annina Nordström

Calista 60

12:00 22
Springprüfung Kl. S*

Josch Löhden

van Moor

12:15 25
Dressurprüfung Kl. M**

Lea Sophie Klein

Be Happy 64

12:30 28
Kaya Böhnert

Rivaldo 26

15:00 23/1
Linnea Heemsoth

Midnight 69

15:00 26
Maren Kühn

Florentine 66

16:00 23/2
Antonia Rössler

Lord Theurer

16:00 29/1
Emily Schirrmacher

Fiorella W.

17:15 29/2
Dressurprüfung Kl. A*

Christina Brodd

Fabuloso JT

17:30 24
Springprüfung Kl. L

Hannah Memenga

Aida Blue

Saturday (11 June 2022)

time no. discipline winner
07:30 30/1
Stil Springprüfung Kl. A*

Pia-Sophie Meyer

Diamant B 3

08:38 38
Melanie Klein

Bentley 102

08:45 30/2
Stil Springprüfung Kl. A*

Alina Detjen

Lupin 18

09:30 41
Dressurreiterprüfung Kl. A

Juliane Lampio

Santana 903

10:00 31
Springreiter-Wettbewerb

Malena Pätsch

Arts Deltano

11:00 42
Pia Stolte

Coloretino

11:30 32/1
Springprüfung Kl. L

Corinna Melchien

Cabaluga 2

12:00 39
Dressurprüfung Kl. S*

Lea Sophie Klein

Be Happy 64

12:30 32/2
Springprüfung Kl. L

Jens Löhden

Call Me Maybe 11

13:00 43
Dressurreiter-Wettbewerb

Emma Walter

Campino D 3

14:00 33/1
Springprüfung Kl. M*

Sarah Bardenhagen

Caribbean Pearl

14:30 44
Dressur-Wettbewerb

Malena Pätsch

Kate Middleton 2

15:30 33/2
Springprüfung Kl. M*

Jens Löhden

Mandrake

16:10 40
Dressurpferdeprüfung Kl. M

Qualifikation BuCha 6-jährige Pferde

Melanie Klein

Floris Grey

17:00 34
Hergen Forkert

Cristo 16

18:45 35
Tim-Uwe Hoffmann

Charlie Vom Burgdamm

21:00 36
Springprüfung Kl. L

Sarah Jäckel

Betty 241

21:45 37
Springprüfung Kl. M*

Jamie Reiß

Come On Chester

Sunday (12 June 2022)

time no. discipline winner
07:30 46
Stil Spring-Wettbewerb

Lina Schütz

Lord Felix 4

08:30 47
Spring-Wettbewerb

Luisa Schüür

Maximus 111

08:45 56
Dressurprüfung Kl. S*

Kira Ripphoff

Der Donnerstag

09:00 57
Dressurprüfung Kl. M*

Marie Anneke Ehlen

Arts Deltano

09:30 48/1
Springprüfung Kl. A**

Pia Stolte

Racoon 33

10:30 48/2
Springprüfung Kl. A**

Lena Magull

Calino M

11:00 55
Reitpferdeprüfung

Lena Berwe

Sonic 33

11:00 58
Dressur-Wettbewerb

Nathalie Stoll

Fräulein Schmidt

12:00 49
Springprüfung Kl. L

Werner Dittmer

Kennedy 44

12:00 54
Dressurprüfung Kl. S*

Lea Sophie Klein

Be Happy 64

12:00 59/1
12:20 59/2
13:00 60/1
Louisa Marie Meyer

Ducati pur Emotion

13:20 60/2
Elina Schultz

Top Zento

14:00 50
Tim-Uwe Hoffmann

Charlie Vom Burgdamm

14:00 53
Melanie Klein

Bentley 102

14:00 61/1
14:20 61/2
Mila Heitmann

Don Dinero T

15:30 51/1
Führzügel-Wettbewerb

Leentje Sofie Meyer

Ducati pur Emotion

15:45 51/2
Führzügel-Wettbewerb

16:30 52
Annina Nordström

Calista 60

tournament informations

number of riders 421 highest niveau jump SPR S**
number of horses 666 highest niveau dressage DRE S**
number of starts 1268

successful riders

successful horses

jumper Cherie 216 (Hanoverian, 2010, from Contagio)

Cherie 216

dressage horse Stevie 9 (Hanoverian, 2009, from Soliman)

Stevie 9

dressage horse Bentley 102 (Hanoverian, 2012, from Bretton Woods)

Bentley 102

jumper Charlie Vom Burgdamm (Hanoverian, 2010, from Contendro I)

Charlie Vom Burgdamm