Reitturnier Nettetal-Lobberich 2013

  • pin Nettetal

Thursday (01 August 2013)

time no. discipline winner
08:00 1
Hugo Silva Hibert

Acantus La Manga

09:15 2
Otmar Eckermann

Charleen 33

Jens Wawrauschek

Samba de Landetta

09:30 28
Dressurprüfung Kl. A*

Iris Cames

Rum Chocolate

10:30 25
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Nadine Ploenes

Fürst Bocholt

11:30 3
Springpferdeprüfung Kl. L

Maximilian Grahn

Alcantara 38

Volker Höltgen

Casanova 451

12:30 32
Linda Erbe

Dujardin B

13:45 4
Springpferdeprüfung Kl. L

Kerstin Ilbertz

Curious 3

15:30 40
Dressurprüfung Kl. S***

Heiner Schiergen

Henny Hennessy

16:00 5
Springpferdeprüfung Kl. M

Volker Höltgen

Casanova 451

17:15 6
Springpferdeprüfung Kl. M

Katja Lohölter

Chin Chin's Erbe

19:15 7
Stil Springprüfung Kl. A*

Anna-Celine Diemer

Donnatella 12

Marisa Barth

Quirin 25

20:15 8/1
Springprüfung Kl. L

Michelle Johnen

Veronika 23

20:15 8/2
Springprüfung Kl. L

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Friday (02 August 2013)

time no. discipline winner
09:00 13
Springprüfung Kl. M*

Daniela Winkels

Quintus S

Werner Heyne

Lake bit

Felix Schneider

Swing Time 3

09:30 29
12:00 26
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Stefanie Wittmann

Ytsen fan Galinga State

12:30 16
Springprüfung Kl. S*

15:30 27
Dressurpferdeprüfung Kl. M

Anke Unger

Vision 22

16:30 19
Springprüfung Kl. S**

20:00 33
Francesca Heil

Dein Freund

21:45 41
Jutta Zimmermann

First Step

Saturday (03 August 2013)

time no. discipline winner
08:00 9
Springprüfung Kl. M*

Jens Terhoeven-Urselmans

Radosty van het Laer

Andrea Broich

Rachel April Joke B

Stephan Dohmen

Dumbledor 3

08:30 30
Dressurprüfung Kl. M*

Silke Neikes

Ebbylaine

11:30 34
Dressurprüfung Kl. M**

12:00 14
Springprüfung Kl. S*

Markus Renzel

Corella 9

12:45 36
Dressurprüfung Kl. S*

14:30 17
Springprüfung Kl. S*

Markus Merschformann

Petite Golda 2

17:15 38
Niklaas Feilzer

Ramazotti 124

18:00 20
Markus Renzel

Cornetto B 2

20:00 24
Führzügel-Wettbewerb

22:00 23
Marc Boes

Bonus van Kattebeek

Thorsten Schiltz

Cleiner Freund

Thomas Weinberg

Aladin 642

Sunday (04 August 2013)

time no. discipline winner
08:00 11
Springprüfung Kl. A*

petra braun

Gaudino B

09:00 31
Dressurprüfung Kl. S*

09:15 12
Springprüfung Kl. A**

petra braun

Zsa Zsa 9

10:30 15
Anneli Wetterström

Fanta van de Roshoeve

12:00 21
Lars Nieberg

Contagio

13:00 37
Heiner Schiergen

Diamonds Head

13:45 18
16:15 22
16:15 35
Anna-Christina Abbelen

First Lady 212

17:15 39
Niklaas Feilzer

Ramazotti 124

18:30 10
Tim Birckenstaedt

Let's dance 6

tournament informations

number of riders 407 highest niveau jump SPR S***
number of horses 802 highest niveau dressage DRE S***
number of starts 1345

successful riders

successful horses

First Step

Henny Hennessy

Diego OLD

Aspen 11